Sıkça Sorulan Sorular

Kargo süreci nasıl işliyor?

Tasarımlarımız narin ve yaşayan varlıklar olduklarından MNG Kargo’nun Loca hizmeti güvencesinde özel raflı araçlarda en hassas şekilde taşınıp teslim edilmektedir. Banka havalesi onaylandıktan sonra 2 (iki) iş günü içerisinde siparişiniz kargoya verilir.

Bitkiler hakkında az şey biliyorum, bakımını nasıl yapacağım? Ya bitkim ölürse!?

Endişelenmeyin, yosun, kaktüs ve sukulentler çok dayanıklı canlılardır ve belirli koşulları sağladığınız takdirde ölmezler. Tasarımlarımızı oluşturduktan sonra en az bir ay boyunca bitkinin sağlıklı olduğundan ve mümkünse büyümeye devam ettiğinden emin olup satışa koyuyoruz. Tasarımlarla birlikte size bitkinin latince adı ve bakımı ile ilgili bilgi de gelecek olup, aynı zamanda Kaktüs Güncesi sayfamızda sezonluk dikkat edilmesi gerekenler de sürekli olarak güncellenecektir. Bitkide gözlemleyeceğiniz ani ve kötü değişimler için de, fotoğrafını çekip [email protected] adresine ulaştırabilir ve kısa sürede teşhis koyup önlem alabilirsiniz.

Sevdiğim birine hediye almak istiyorum, onun adresine yollatabilir miyim?

Bunu yapabilirsiniz, ancak kargolama sırasındaki sarsıntılardan ötürü toprak ve kum oynayabilir.
İstediğiniz düzeni ve güzelliği sağlamak için bitkiyi önce kendiniz teslim alın, beraberinde gelen yedek kum ve toprak ile varsa kargo sarsıntısını giderin. Nihayetinde sevdiğinizin yaşayan bir armağanı sizin elinizden alması gibisi yoktur.

Bitkim öldü. Ne olacak şimdi!?

Şüpheye düşüp çok su verdiniz belki, ya da tatile çıkarken çok güneş alan bir yerde unuttunuz, veya belki klima önüne, ısıtıcı üstüne koydunuz bıraktınız. Aşkolsun size 🙂 ama üzülmeyin hepimiz hata yaparak öğreniyoruz. Bitkiniz ölmüşse eğer boş saksınızı bize gönderebilir ve yeni bir tasarımı yalnızca bitki fiyatına edinebilirsiniz. Daha güzeli, sizin bir çiçekçiye gidip ya da sipariş verip yeni tasarımı kendinizce yapmanız olur.

Ödeme seçeneklerim nelerdir?

Ödeme opsiyonları havale ve EFT’dir. Banka ve hesap bilgileri, ödeme sayfasında ve epostanıza gönderilen sipariş alındı iletisiyle belirtilir. Lütfen ilgili sipariş numarasını ve ürün adını havale dekontunun açıklama kısmına yazınız. Siparişiniz banka havalesi onaylanmadıkça işleme alınmayacaktır.

GERİ DÖNÜŞ SÜRESİ: ORTALAMA 2 SAAT

Aradığınız çözümü bulamadınız mı?