Sukulent Nedir?

Her kaktüs birer sukulenttir ama her sukulent bir kaktüs değildir. Sukulent latincede meyvenin-bitkinin suyu anlamına gelen ‘sucus’ kelimesinden türemiştir ve aslında bitki sınıflandırması dışında bir kategoridir, bir sıfattır. Kaktüs ise gövdesinde su tutan bir bitki familyasıdır (kaktüsgiller) ve biyolojik sınıflandırmada yeri vardır.

Sukulent deyince akla genellikle dikensiz, kalın etli yapraklı türler gelir. Örneğin bu narin, echeveria gibi:

sukulent-nedir-1

İnanmazsınız ama bu minyatür ağaç görünümlü harika bonsai de aslında Güney Afrika menşeili, ekşi yaprakları salataları lezzetlendiren bir yeşim bitkisidir (portulacaria afra).

sukulent-nedir-2

Sukulentler kaktüslerin çoğundan çok daha hızlı büyürler, daha çok su isterler, daha küçük ve çok çiçek açarlar. Sukulentler genellikle etli ve esnek bir gövdeye bağlı pek çok kalın yapraktan oluşur. Bitki orta ucundan sürekli olarak boy atarken yaprak verir, aynı zamanda alt yapraklarındaki suyu ve besini çekerek bunları bir süre kurutup döker. Çıplak kalan alt gövdeden de bir süre sonra yeni dallar ve yapraklar çıkmaya başlar. İşte sukulentlerin en eğlenceli taraflarından birisi de bu büyüme şablonunda izleyip hızlı ve kolayca çoğaltabilmektir.

Sukulentleri üretmenin en kolay yolu çeliklemedir. Bitkiniz çok boy attıysa, dik duramayıp sarkıyorsa, alt yapraklarını döktüyse, bitkinizi büyümeye devam ettiği tepe noktasının 3-4 cm altından kesebilirsiniz. Kestiğiniz parçanın dibine yakın yerdeki bir sıra yaprağı çevirerek nazikçe koparın, yaprakları bir kenara koyun ve parçayı en az iki gün kesik yeri kuruyuncaya kadar açık ve gölge bir yerde bekletin ve sonra gevşek toprağa dikin (hemen dikerseniz ıslak ve açık kesik yeri toprak altında küflenebilir ve bitki kısa zamanda ölür). Sulamaya birkaç gün sonra başlayın ve toprak tamamen kuruyuncaya kadar tekrar su vermeyin (toprak kuruluğunu bir kürdan yardımıyla anlayabilirsiniz).

sukulent-nedir-3

Çelik köklenedursun, budadığınız yaprakları hemen sonrasında bir parça toprağın üzerine koyabilirsiniz. Sukulentler yaprağın kopuk dibinden bir hafta içerisinde üremeye başlayacaktır. Bir yaprağın içinden küçüçük yeni bir bitkinin doğuşunu izlemek gerçekten çok keyif veriyor insana.

sukulent-nedir-4

Kafası kesilen ana bitkiniz için de üzülmeyin. Her ne kadar ilk esnada saçma bir görüntü çıkacaksa da kesik yerden bir-iki hafta içerisinde iki, belki üç yeni baş vermeye başlayacak ve eskisinden daha görkemli bir hale gelecektir.

Bu yöntemleri uygulayarak hobinizi geliştirebilirsiniz. Hem daha fazla bitkiniz olur, hem de baktığınız bitkilerin şekillerini koruyabilirsiniz. Güle güle büyütün 🙂

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Share this post

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

two × 5 =