Kaktüslerin kuş uçmaz kervan geçmez çöllerin ortasında güneşte ve rüzgarda aç susuz yaşadığını sanan kişi çoktur. Vahşi Batı filmlerinde, Arizona çölünde bir yerlerde tek başına duran dev bir Saguaro’nun imgesi pek çoğumuzun aklındadır.

isik-1

Her ne kadar olağanüstü bir kaktüs cinsi olan Saguaro (Carnegiea gigantea) müthiş elverişsiz şartlara uyum sağlayıp Arizona çöllerinin kraliçesi olduysa da bu adaptasyon evde bakılan kaktüs ve sukulentlerin geneli için pek de geçerli bir durum değildir. Lafı uzatmadan söyleyeyim, kaktüs ve sukulentler aşırı güneş sevmezler. Hatta fazla rüzgar, kuraklık da tercih etmezler. Pek çoğu bu koşulları büyük bir dirayetle ve kolay zamanlarda gövdelerinde depoladıkları suyla tolore edebilirler ancak bu onlar için ideal ortamlar değildir. Dünyada pek çok kaktüs türü, özellikle gençler yarı kurak bölgelerdeki ağaç ve çalıların gölgelerinde, otların arasında ya da kimi türler ise daha serin ve sulak koşulları olan yüksek dağ yamaçlarında iyi gelişirler. Çöl kaktüsleri bol dikenlidir ve bu özellik hayvanlara karşı korumadan çok dikenlerin gölgeleme işlevidir. Evde bakılmak için satılan kaktüs ve sukulentler de çoğunlukla seralarda, güneş ışığı süzen örtüler altında düzenli sulanıp gübrelenerek yetişirler. Bu rahatlığa alışmış bir bitkiyi yaz güneşine koyarsanız sizi sevmezler.

Evde bakım için kaktüs ve sukulentleri koyabileceğiniz en iyi yer, bol ışık alan pencere önleridir. Cam, güneşin UV ışınlarını belirli oranda süzerek bitkilere iyi ve yeterli gelişim olanağı sağlar. Eğer pencere önü yer akşam üstü güneşini çok alıyorsa özellikle sıcak yaz aylarında bitkinizin yanmaması için daha az güneşli bir yere çekebilirsiniz. Bitkinizi gözlemleyin; sık buruşuyor, renk değiştiriyor ve kuruyorsa çok güneşten yanıyor demektir. Tam tersine, yaprakları fazla büyüyor ve gövdesi anormal biçimde uzuyorsa ışık açlığı çekiyordur. Işık açlığı (etoliation) bitkinin formunun bozulmasına yol açar.

isik-2

Kaydet

Kaydet

Share this post

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eighteen − one =